Filtry SPF. Część Druga.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co to są filtry? Czy filtry znajdują się w kremach, fluidach, balsamach? Jak ich skutecznie używać?


No właśnie dlatego to ważny temat, który warto poruszyć na moim blogu.

Jak zaczynałam swoją przygodę z kosmetykami, będąc nastolatką, nie zwracałam uwagi na filtry. Bo myślałam, że nie są one mi w ogóle potrzebne do pielęgnacji. Myliłam się. W późniejszym czasie moja pielęgnacja się zmieniła i coraz częściej zwracam uwagę na filtry w kosmetykach, które kupuje.

Poza tym warto wiedzieć jakie kosmetyki z filtrem warto używać latem, a jakie zimą. Pielęgnacja skóry jest ważna w każdym wieku. Kremy z filtrem nie należą do najłatwiejszych, ale wybór dobrego kremu utrzyma skórę w dobrej kondycji.

Najpierw odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytania, które nurtują każdą z nas.


Co to jest promieniowanie słoneczne?


Promieniowanie UV dzielimy na dwa rodzaje:

  • Promieniowanie UVB – Dociera on do powierzchni ziemi w 5% i najmocniej odczuwalny jest latem. Jego natężenie wzrasta w godzinach od 10 do 15. Promieniowanie przenika przez wodę, co skutkuje później za poparzeniami słonecznymi.

  • Promieniowanie UVA – Dociera do powierzchni ziemi w 95% i jego odczuwalne działania są mocne. Jego natężenie jest przez cały rok. Przenika przez chmury, okna, naskórek ludzki. Gdy promieniowanie wnika do naszego organizmu przez skórę. To odpowiedzialne jest za zniszczenie komórek kolagenowych w organizmie człowieka. W trakcie tego cyklu nasza skóra zaczyna się starzeć.

Jeżeli już wiemy, jak duże zagrożenie ma promieniowanie słoneczne UV, warto się chronić. I nie lekceważyć pierwszych objawów z tym związanych. Trzeba pamiętać, że takie promieniowanie słoneczne może być głównym ryzykiem rozwoju nowotworów skóry.


Co to jest SPF?


To nic innego jak symbol oznaczający stopień ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Promieniowanie UV jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne skóry z różnym skutkiem ubocznym. SPF pokazuje nam, jak długo możemy być na słońcu po nałożeniu kremu z filtrem. Wszystkich rodzai preparatów z SPF jest cztery rodzaje. Aby kremy z filtrem, jakie nakładamy na skórę, były skuteczne, trzeba nakładać je co parę godzin. Mniej więcej co 1-2 godziny, by mieć pewność, że nie będziemy mieli poparzeń po powrocie znad wody czy basenu.


Jakie mamy rodzaje SPF, które są ochronne dla skóry?



  • SPF 6 do SPF 10 – jest to niska ochrona dla skóry. Najczęściej są to preparaty w samoopalaczach, podkładach czy kremach BB.

  • SPF 15, SPF 20, SPF 25 – jest to średnia ochrona dla skóry.

  • SPF 30, SPF 50 – jest to wysoka ochrona dla skóry.

  • SPF 50+ - jest to bardzo wysoka ochrona dla skóry.

Wszystkie te kremy co mają SPF, w pewnym stopniu chronią nas przed promieniowaniem. Krem SPF 15 filtruje 93% promieni słonecznych, SPF 30 filtruje około 97%, a SPF 50 filtruje 98%. Jednak jeżeli nakładamy kremy na ciało i twarz, to kosmetyk nie zatrzyma promieniowania słonecznego. Dlatego warto nakładać go cały rok.


O czym należy pamiętać przy stosowaniu filtrów SPF?


Aplikowanie kremu z filtrem zapewni odpowiednią ochronę. Więc warto wiedzieć jak dobrze pielęgnować swoją skórę.

1. Nałóż krem z filtrem około 20-30 minut przed wyjściem na słońce.
2. Przy aplikacji kremu najlepiej obficie się wysmarować. Można użyć również do tego kosmetyków w formie sprayu.
3. Trzeba pamiętać również o miejscach wrażliwych na słońce np. barki, plecy, dekolt.
4. Pamiętaj, by nie zapominać o ponownej aplikacji kremu z filtrem. Nawet jeżeli to są produkty wodoodporne.
5. Jeżeli wybierasz się na plażę i pierwszy dzień się opalasz. To warto zastosować wysoki e filtry SPF. A po kilku dniach można zmienić filtry na mniejsze.


Kremy z filtrem przez cały rok?


O tak! To konieczność. Zwykle właśnie przypominamy sobie o kremach z filtrem wraz z pierwszymi promieniami słońca oraz z wakacjami nad morzem. Wtedy półki sklepowe i drogeryjne zapełniają się kosmetykami z SPF. Tymczasem coraz częściej mówi się o tym, by używać kremów z filtrem cały rok dla naszej ochrony skóry. Czy to jest zima, czy też lato ciągle jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nakładali filtry na skórę. Jaki produkt kosmetyczny wybierzemy z SPF, to zależy od naszych preferencji i typu cery. Jeżeli jednak mamy problem ze znalezieniem odpowiedniego kosmetyku, warto udać się na konsultację do kosmetologa.


Jak dobrać SPF do fototypu naszej urody?


Fototyp I – celtycki: Jest to typ skóry bardzo jasnej, która zazwyczaj jest pokryta piegami. A włosy najczęściej są jasno blond lub rude. Ten tym skóry często ulega oparzeniu, nie opala się i jest wrażliwa na promienie słoneczne. Ochrona skóry wymaga używania SPF 50 + oraz unikania ekspozycji słonecznej.

Fototyp II – północnoeuropejski: Jest to typ skóry jasnej. Włosy najczęściej są blond lub jasnobrązowe. Skóra ulega poparzeniom i opala się w minimalnym stopniu. Jest również wrażliwa na słońce. Ochrona skóry wymaga filtrów SPF 50 oraz ochronę skóry przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Fototyp III – środkowoeuropejski: Jest to typ skóry, który jest jasnobrązowa a włosy ciemny blond lub brązowe. Skóra również ulega poparzeniom słonecznym. Opala się wolno, ale przy aplikowaniu filtru jest możliwość uzyskania ładnej opalenizny. Ochrona skóry wymaga filtrów SPF 30 i SPF 20.

Fototyp IV – południowoeuropejski: Jest to typ skóry ciemnobrązowej. Włosy są ciemnobrązowe lub czarne. Ryzyko poparzeń słonecznych jest minimalne. Skóra bardzo łatwo się opala. Zalecana ochrona skóry to filtr SPF 15.

Fototyp V – azjatycki i północnoafrykański: Jest to typ skóry ciemnobrązowej, a włosy są czarne. Skóra jest odporna na poparzenia słoneczne. Bardzo szybko się opala.

Fototyp VI – afrykański: Jest to typ skóry i włosów ciemnej karnacji. Wysoka zawartość melaniny chroni przed poparzeniami słonecznymi.

My Polki jesteśmy w fototypie 1-3. Dlatego tak ważne jest, byśmy używały filtrów. Zwłaszcza gdy jesteśmy na ekspozycji mocnego promieniowania słonecznego. Zawsze w pierwsze dni nad wodą najlepiej używać wysokich filtrów, by nie ulec oparzeniom. Później można zmniejszać aplikację filtrów na niższe.


Podsumowanie:


Używanie filtrów dla skóry jest nie tylko ochroną przeciw słoneczną. Filtry ochronne równa się zdrowe życie. Przez cały czas jesteśmy narażeni na promieniowanie, chociaż jest niewyczuwalne. Więc lepiej używać filtrów niż nie używać ich w ogóle. Stosowanie kremów z filtrem powinno być nieodłącznym elementem naszej codziennej pielęgnacji skóry. Krem najlepiej dobrać odpowiednio dla potrzeb naszej skóry. Gama produktów jest ogromna, dlatego każdy ma możliwość wybrania produktu idealnego dla siebie.

Komentarze

Popularne posty